החיסון המרובע

1. feline viral rhinotracheitis
כיבים בלשון בעקבות
וירוס הקליצי

דלקת ויראלית של מעברי הרף וקנה הנשימה ידוע יותר בתור "הרפס חתולים". המופע של המחלה הוא מגוון מאוד, ויכול לנוע ממחלה שאיננה באה לידי ביטוי עד לכדי מחלה קשה שיכולה להוביל למוות. הסימפטומים בד"כ מוגבלים לדרכי הנשימה העליונות. המופע הוא פתאומי, מלווה בחום חולף, התעטשויות, שיעולים, הפרשות מהאף והעיניים, קשיי נשימה, חוסר תיאבון ואיבוד משקל. 
המחלה מועברת בין החתולים בדר"כ ע"י ההפרשות מדרכי הנשימה, חתולים שמחלימים מהמחלה עלולים להפוך לנשאים, מאחר והוירוס מתמקם באופן קבוע באזור הלוע, למעשה הנשאים הם המפיצים העיקריים של המחלה. המחלה איננה מדבקת לבני אדם.

2.feline calicivirus infection
וירוס הקליצי בחתולים. מחלה שמופעה אקוטי, מדבקת מאוד בין חתולים, מאופיינת במחלה בדרכי הנשימה העליונות, דלקת ריאות, הופעה של כיבים בריריות הפה והלשון. לעתים המחלה יכולים להופיע שלשולים ודלקת פרקים. 
עוצמת הסימנים הקליניים משתנה, ותלויה מאוד בגיל החתול, הזן של הוירוס, ובמחלות נוספות שקיימות במקביל. המחלה בדר"כ מתחילה עם חום גבוה כיומיים לאחר החשיפה לאחר מכן מגיעים יום עד יומיים שקטים ואז שוב חזרה של החום. לאחר מכן עלולה להופיע דלקת ריאות בדרגות חומרה שונות, כיבים באיזור הפה (לעתים נדירות הכפות הרגליים).

בדומה למחלת ההרפס, המחלה מופצת ע"י חתולים שהחלימו מהמחלה, התחלואה קרובה ל100% באוכלוסיות חתולים שלא נחשפו למחלה בכבר או שאינם מחוסנים, התמותה בדר"כ נמוכה ברוב הזנים של וירוס הקליצי, יחד עם זאת בהופעה של זן אלים יותר של הוירוס, התמותה עשויה להגיע לכ30%. המחלה בדר"כ מופעיה בגורים בני חודשיים עד חצי שנה, אבל יכולה גם להופיע בחתול בוגר בכל גיל. המעבר בין החתולים הוא ע"י מגע ישיר כאשר המחלה מתפרצת, ונשמרת באוכלוסיה ע"י אותם נשאים. חתולות נשאיות מדביקות את הגורים כאשר אלו בני 3-9 שבועות (המחלה תופיע בגורים בדרגות חומרה שונות, בחלק גדול מהמקרים לא תראה לעין).
ככל הנראה כל בע"ח במשפחת החתולים יכולים להידבק מהמחלה מאחר והוירוס בודד כבר ממספר פריטים של ברדלסים בגני חיות עוד בשנות ה70 של המאה הקודמת. המחלה איננה מדבקת לבני אדם.

3.feline chlaydiosis
או ידוע כfeline pneumonitis , קלמידופילה פסיטצי , גורמת החתולים לזיהום בדרכי הנשימה והלחמית. מדבקת בין חתול לחתול ע"י הפרשות מדרכי הנשימה והעיניים. הסימפטומים באותם חתולים שיראו את סימני מחלה הם: חום וחוסר תיאבון בתחילה, לאחר מכן הפרשות ריריות-מוגלתיות מהאף והעיינים, התעטשויות ושיעולים מרובים. לעיתים נדירות המחלה עלולה להחמיר עד כדי דלקת ריאות, התמותה נמוכה מאוד, אלא אם יש סיבוכים ע"י מחלות נוספות או מצב ירוד של מערכת החיסון. ישנם עדויות מחקריות שזן החיידק שמופיע בחתולים גרם למופע קל של המחלה בבני אדם ( דלקת עיניים קלה), כך שמעשה סבירות ההדבקה הנה מזערית למעשה. חשוב לא להתבלבל בין מחלת המין שמופיעה בבני אדם שנגרמת ע"י חיידק כלמידייה אחר (כלמידייה טראכומטיס), וזיהום ע"י זן אחר של כלמידופילה פסיטצי בבני אדם, שמגיע מתוכים בעיקר וגורם למחלה הנקראת דררת, לבין המחלה בחתולים.

4.חתלתלת, feline panleukopenia
מחלה ויראלית, מדבקת מאוד, והרסנית בתוצאותיה. הוירוס שייך למשפחת נגיפי הפרוו.
תקופת הדגירה של הנגיף לאחר ההדבקה הינו 4-5 ימים, המופע לאחר הדגירה יכול לנוע ממחלה ללא סימפטומים ועד למחלה חריפה מאוד.

-מופע פראקוטי (חריף מאוד-בדומה להרעלה חמורה לצורך העניין), למעשה המחלה מתפרצת באופן מפתיע והחתול עלול למות בתוך מספר שעות. מלבד אפאטיות חמורה כמעט ואין סימפטומים הנראים לעין. הקאות יתכנו, הטמפרטורה הנה מתחת לנורמה (פחות מ36 מעלות), התמותה במופע זה קרובה ל100%. 
-מופע אקוטי(מופע טיפוסי של המחלה): הסימפטומים מופיעים באופן פתאומי- חום גבוה,חוסר תיאבון,דיכאון,הקאות מרובות,שלשול חריף בעל ריח רע (24-28ש לאחר תחילת הסימנים) יכול להיות דמי. שלשולים והקאות מרובות יגרמו להתייבשות ולחוסר איזון במלחים.
התמותה במופע זה יכולה לנוע בין 25 ל90%, תלוי במשך המחלה והאם מופיעים סיבוכים ע"י זיהומים חיידקים מישניים.

-מופע סאבאקוטי- צורה קלה יותר של המחלה, המחלה נמשכת כיומיים שלושה, ובד"כ נגמרת ללא סיבוכים.
-מופע בגורים צעירים מאוד: חתלתולים שנדבקו במחלה בימיהם הראשון או בתור עוברים לקראת סוף ההריון, בדר"כ מתים ללא כל סימנים מוקדמים או לחלופין מראים אטקסיה (חוסר קורדינציה בתאום בין הגפיים בעת ההליכה) בגיל שבועיים שלושה. אותם חתלתולים ישרדו, מאחר והם ימשיכו לאכול ולשתות, אבל האטקסיה תישאר לאורך חיו של החתלתול.

חתלתלת מופיעה בעיקר בחתלתולים בני חודשיים עד ארבעה, אבל גם גם חתולים בגילאים אחרים יכולים לחלות במחלה (בדר"כ עוצמת המחלה נמוכה אצל חתולים בוגרים). המחלה מדבקת מחתול לחתול דרך מגע ישיר,הפרשות גוף,מזון וכלי אוכל נגועים,כלובים וארגזי חצץ נגועים, בדים נגועים. חשוב לדעת שמדובר בוירוס עמיד מאוד שיכול לשרוד בסביבה במשך זמן רב (בדר"כ חודשים,ועם תנאים אופטימלים – שנים). הדרך הטובה לנקות אזורים שבהם שהה חתול נגוע היא בעזרת אקונומיקה ביתית (נתרן-היפוכלוריטי), בדילול של 1:20, ובכך להפוך את הנגיף ללא פעיל.

החיסון המרובע ניתן לראשונה מגיל 10 שבועות ומעלה (מתן החיסון בגיל צעיר יותר עלול להיות בעייתי, מאחר ולפני 10 שבועות מערכת החיסון פעילה בעקבות נוגדנים שנתקבלו מחלב האם), וניתנת מנת דחף כעבור חודש. לאחר מכן יש לחזור על החיסון מדי שנה.

תילוע – טיפול מונע כנגד תולעי מעיים עגולות ושטוחות
טיפול זה ניתן אחת לחצי שנה, כטיפול מונע. חשוב לציין, אין מדובר בחיסון, אלא בטיפול תרופתי שאמור לחסל תולעים אם אלו קיימים בגופו של החתול בזמן הטיפול. הטיפול ניתן אחת לחצי שנה באופן קבוע מאחר שישנה סבירות גבוהה יחסית להמצאות של תולעים במערכת העיכול של החתול, ולא תמיד הבעלים יכולים לשים לב שאכן לחתול יש תולעים.

צורות הטיפול:
כדור- למעשה זהו הטיפול הרצוי מאחר והכדור מכיל שני חומרים פעילים. פרזיקוונטל (praziquantel) שפועל כנגד תולעים שטוחות, ופירנטל (pyrantel) שפועל כנגד תולעים עגולות ותולעי קרס.

הזרקה תת-עורית – ההזרקה הנה של פרזיקוונטל בלבד ולכן איננה נותנת הגנה כנגד תולעים עגולות.
טיפול spot-on – טיפות שנספגות דרך העור – שוב, פרזיקוונטל בלבד לכן, הגנה כנגד תולעים שטוחות