פרעושים וקרציות

הדברת פרעושים וקרציות, תכשירי הדברה

בעלי הכלבים והחתולים במדינתו החמה, מכירים (לעתים רבות על בשרם) את המטרד הקרוי פרעושים וקרציות. כל שנה, בחודשים מרץ-אפריל כאשר מזג האויר מתחיל להתחמם, אנחנו שוב עדים להגעתם של יצורים מרגיזים אלו, שמטרידים את מנוחתם של בעלי החיים שלנו, ולעתים רבות גם אותנו. בעבר הרחוק ההתמודדות עם הפרעושים והקרציות היתה יותר בעייתית, מאחר ולא היו הרבה תכשירים יעילים שיתנו הגנה לפרק זמן סביר, חלק מהתכשירים לא היו יעילים במיוחד, והיעילים יותר היו מסוכנים כאשר נעשה בהם שימוש לא נכון.

כיום קיימים בשוק מגוון רחב של תכשירים, בצורות שונות, חלקם יעילים נגד סוג אחד של טפילים, אחרים יעילים נגד מספר סוגי טפילים.

בכתבה זו אעשה עבורכם סדר בחומרים השונים, כיצד הם עובדים, יעילותם ואיזה מוצרים מסחריים קיימים.
חשוב לציין שכל המוצרים שקיימים בשוק אינם מהווים "פוליסת ביטוח" למניעה מוחלטת של פרעושים וקרציות, התכשירים הנ"ל נועדו לטפל בבע"ח בלבד, במצבים מסוימים יש עומס רב של טפילים גם בסביבה (דירה,בית,חצר) ואז יתכן שהתכשירים לא יצליחו לייצר את הפעולה הרצויה. כאשר יש חשד שגם הסביבה עמוסה בטפילים (במידה הבעיה לא ממש גלויה לעין), רצוי לשאוב טוב את הבית עם שואב אבק (רצפות,ספות,שטיחים), ואז לשטוף היטב. במידה והבעיה לא נפתרה או שמלכתחילה היה נראה שיש מכה של פרעושים או קרציות בסביבה יתכן וכדאי לפנות למדביר מוסמך.

לטעמי חשוב להתאים את אמצעי הטיפול לבעל החיים (כלב גדול/קטן חתול,חתול חצר), סוג מקום המגורים (דירה,קומה,בית פרטי,משק חקלאי), סביבה (עירונית ,כפרית). לדוגמא: טיפול נגד קרציות לכלב שגר באזור עירוני – אדוונטיקס צריך להיות פתרון טוב, לעומת זאת לכלב שגר בחצר בישוב כפרי עדיף לשים קילטיקס.


צורות של תכשירים.

1.מוצרי spot-on, (שמות אחרים מקובלים: טיפות, אמפולות). למעשה החומר נמצא בדר"כ בתוך שפורפרת קטנה שמכילה כמות קטנה של החומר (בדר"כ לא יותר מ4 מ"ל, לפי משקל החיה), ואת החומר מזליפים על העור ישירות במקום אחד, או במספר מקומות, לפי סוג התכשיר. הרבה פעמים לא מובן איך יכול להיות שמזליפים במקום אחד וזה מגן על כל בע"ח? התכשירים יכולים לפעול בשני אופנים, ישנם תכשירים שבהם החומר נספע אל העור ואח"כ מופרש דרך בלוטות מיוחדות בעור שמייצרות חומר הקרוי סבום, החומר הפעיל למעשה מופרש ביחד עם הסבום ומצפה את העור והשערות. דרך פעולה אחרת היא באמצעות ספיגה של החומר מן העור אל תוך מחזור הדם ומשם בחזרה אל הבלוטות, זמן תחילת הפעולה מרגע ההשמה על בע"ח הוא ארוך יותר בהשוואה לדרך הספיגה הראשונה.
2.קולרים. הקולרים מכילים חומר פעיל כנגד הטפילים, החומר משוחרר מהקולר באופן קבוע אל בע"ח, ונספג דרך העור. קיימת סכנה רבה בבליעת קולר שכזה ע"י בע"ח, לכן אסור שהקולר יהיה רפוי באופן שכך הוא עלול ליפול. לפני רחצה, יש להוריד את הקולר, ולהחזירו אל בע"ח רק אחרי שהתייבש.
3.תרסיסים ואבקות. בעבר צורות אלו היו יותר נפוצות, כיום אפשא לראות אותם פחות, ביקר לאור העובדה שהתפתחו מוצרים עדיפים, קלים יותר לשימוש, בטוחים ויעילים יותר.
4.כדורים לבליעה. ישנם מספר סוגים של תכשירים חדשים. נכון להיום קשה להשיגם בארץ.

תכונות חומרים הנמצאים בתכשירים השונים

פירטרואידים pyrethroids – קבוצת חומרים סינטתים, שדומה לחומר המקורי שנקרא פירטרין, שהוא חומר טבעי המופק מפרח הכריזנטמה (חרצית). החומר גורם לשיתוק של מערכת העצבים של החרק. החומר רעיל מאוד לדגים, וסה"כ רמת הרעילות בקרב יונקים נמוכה, יחד עם זאת מוצרים שמכילים את החומר אסורים בשימוש על חתולים, מאחר ואלו מראים סימני הרעלה. מעבר לשימוש בתכשירים השונים לכלבים, חומרים אלו נמצאים בשימוש בטיפול בסביבה. המוצרים החדשים יותר מבקוצה זו מחזיקה יותר מעמד בסביבה מאשר דורות קודמים, לכן לעתים נראות הרעלות בבע"ח בעקבות ריסוס. מוצרים שמכילים פירטרואידים: אדוונטיקס,קילטיקס,דואו-ווין.

פרופוקסור propoxur– שייך לקבוצת חומרי הדברה הנקראת קרבמאטים, שפועלים ע"י השבתת האנזים אצטילכולין אסטרז, ובכך גורמים להשבתת התמסורת העצבית התקינה. נמצא בקולרים מסוג בולפו וקילטיקס.

אמיטרז amitraz (טק-טיק), שייך לקבוצת חומרי הדברה הנקראת פורממידינים (formamidines), אלה פעילים בעיקר כנגד אקריות (סקביאס, דמודקס) וקרציות. החומר פועל ככל הנראה ע"י השבתת הפעילות של אנזים הנקרא מונואמינו אוקסידז ובכך משפיע על מערכת העצבים של המזיקים. תופעת לוואי נפוצה בשימוש בו היא טשטוש יתר (יתכן שאף לפרק זמן של 72 שעות). מיועד לשימוש בכלבים, רצוי שלא להשתמש בכלבים חולים מאוד, כלבים עם דלקות עור עמוקות ומוגלתיות, לא לשימוש בכלבים שמקבלים את התרופות הבאות: עכבי פעילות MAO, תרופות לטיפול בבעיות התנהגות מקבוצות tri-cyclic anti depressants או SSRI. לא לשימוש בחתולים או ארנבות.

פיפרוניל fipronil – (פרונטליין), החומר פועל ע"י חסימת תעלות כלוריד הנשלטות ע"י המוליך העצבי GABA. בעל רמת רעילות נמוכה מאוד ביונקים. גורם לשיתוק עצבי של החרק. פעיל בעיקר כנגד פרעושים, אך בעל יעי לות כנגד קרציות ואקריות שגורמות לסקביאס (גרב סרקופטי). משולב עם חומר הנקרא methoprene, שפועל לא על הפרעוש הבוגר אלא על צורות החיים הצעירות יותר (ביצים וזחלים) במוצר הנקרא פרונטליין פלוס.

אימידקלופריד imidacloprid, (נמצא באדוונטג',אדוונטיקס,אדווקט) – פועל על קולטנים עצביים של אצטילכולין מסוג ניקוטיני, קולטן מסוג זה הינו חיוני לתפקוד עצבי של חרקים. קולטן זה אצל חרקים שונה מזה הנמצא בקרב יונקים ולכן בעל רמת רעילות נמוכה.

ניטנפיראם nitenpyram – (שם התכשיר המסחרי capstar) תכשיר זה ניתן בכדורים אותם בע"ח בולע, החומר מגיע אל הפרעוש, כאשר זה לוקח מנת דם מבע"ח, והחומר הפעיל גורם לשיתוק בדומה לדרך הפעולה של אימידקלופריד. החומר מתחיל להשפיע מהם, וכבר לאחר 4-6 שעות ניתן לראות את הפעולה המוצלחת שלו בכלבים וחתולים. רצוי להשתמש בחומר זה ביחד עם חומר שישמיד את הצורות הצעירות כגון lufenuron. נכון להיום הימצאותם של חומרים אלו איננה נפוצה בארץ, המוצר קיים ומשווק בצורה נרחבת בארה"ב. לא לשימוש בכלבים וחתולים מתחת לגיל 4 שבועות או מתחת למשקל של 1 ק"ג.

מעכבי גדילת חרקים (insect growth regulators) – לופנורון, מטופרן ופריפרוקסיפן – קבוצת חומרים אלו פותחה על מנת לתת מענה לצורות החיים הצעירות של הטפילים השונים. רוב חומרי ההדברה קוטלים את הצורות הבוגרות אך חסרות יעילות כנגד הצורות הצעירות. כאשר מטפלים בשתי הצורות יחד מצליחים לשבור את מעגל החיים של הטפיל. מטופרן ופריפרוקסיפן מחקים פעילות של הורמון גדילה של חרקים צעירים שגורם למעשה לעצירת הגדילה של הזחל. לופנורון גורם לכשל בבקיעתו של הזחל מן הביצה.