אלרגיה למזון כלבים

אחת האפשרויות הבולטות שעולות בשנים האחרונות כחלק מרשימת האבחנות האפשריות המקרה של מחלת עור בכלבים, היא אלרגיה למזון. הבעיה העיקרית באיבחון בעיה זו היא שמאוד לא פשוט לאבחן בעיה זו באופן מוחלט (יוסבר בהמשך), התהליך דורש זמן לא מועט (שבועות), סבלנות רבה מצד הבעלים, שיתוף פעולה והתנהלות לפי הנחייות הוטרינר המטפל.
למעשה אלרגיה למזון הנה רגישות יתר לאחד הרכיבים במזון. רכיב מסוים במזון (חלבון או פחמימה ממקור מסוים בדר"כ) גורם לתגובה אלרגית, שיוצרת תחושה עזה ודחף לגרוד, מה שמוביל לפציעה עצמית ודלקות עור נילוות. המחלה יכולה להופיע בכל גיל, מגורים שלאחרונה נגמלו מיניקה, ועד כלבים מבוגרים שאכלו את אותו מזון במשך שנים רבות, 30% מהכלבים המאובחנים הם מתחת לגיל שנה, באופן כללי ניתן לומר שהמחלה די נפוצה בכלבים.
תחושת הגרד הנוראית שמופיעה בעקבות אלרגיה למזון איננה עונתית, יכולה להופיע בכל השנה, לעיתים הגרד הנוראי איננו נשלט ע"י מתן סטרואידים, הגרד יכול להיות מקומי או מפושט, האיזורים העיקריים בהם הוא מופיע הנם באוזניים, פנים, צוואר, כפות הרגליים, רגליים, מפשעה, בית השחי ובאיזור שמסביב לפי הטבעת (פרינאום).

העור עצמו אדמומי בדר"כ, וכתוצאה מהגירודים/ליקוקים יש בדר"כ התקרחויות,קסקסת, פצעים, פיגמנטציה והתעבות של העור. יתכנו זיהומים מישניים של העור ע"י חיידקים או שמרים. דלקות אוזניים במקביל לבעיות העור נפוצות ביותר. ב20 עד 30% מהמקרים המאובחנים של אלרגיןת למזון, מופעים גם תסמינים הקשורים למערכת העיכול, גון: שילשולים, הקאות, וגזים.

בעיה העיקרית שלמעשה כל הסימנים שתוארו למעשה מתאימים גם להרבה בעיות עור אחרות כגון: אלרגיה סביבתית (אטופי), סקביאס, דלקת עור משמרים, דלקת עור חיידקית, דמודקס ופטרת, כך למעשה בשלב הראשוני יש לבצע מספר הליכים איבחוניים כדי לשלול בעיות אחרות, ואם לא אובחנה בעיה אחרת ניתן לחשוב על אלרגיה למזון כאפשרות סבירה.במקרים כרונים של בעיות עור בהם לא הושגה התקדמות משמעותית מבחינת הטיפול, בהסתמך על ההסטוריה הרפואית, הטיפולים שהושגו והתוצאות שנתקבלו יש לנסות טיפול באלרגיה למזון.

איך בכל זאת ניתן לאבחן?
1. תגובה למבחן מזון. דיאטה היפואלרגנית ניתנת לכלב באופן בלעדי למשך 10-12 שבועות. קיימים מגוון רחב של מוצרים מחברות המזון המובילות שניתן להשתמש בהן. הבחירה בסוג המסוים צריכה להעשות מתוך מחשבה, ולא כל מוצר עשוי להתאים. יש לבחור מוצר שמכיל רכיבים שלא נאכלו ע"י הכלב קודם לכן, המוצר צריך להכיל סוג אחד של חלבון וסוג אחד של פחמימה (לדוגמא: החלבון במזון הוא רק ממקור דגים, והפחמימה במזון היא מתפו"א),  לכלב אסור לאכול בזמן זה שום דבר מלבד המזון שנבחר עבורו (כולל חטיפים, מזון בייתי, תוספי מזון או תרופות וטרינריות עם חומר טעם). האלרגנים העקריים בכלבים הם בשר בקר, מוצרי חלב, בשר עוף, ביצים, סויה, תירס וחיטה.
במידה ויש שיפור משמעותי עם מבחן המזון, אפשר לנסות לאמת את האיבחון ע"י הוספה של רכיב שנחשד כאלרגני עבור הכלב, ולראות האם תסמינים מופיעים לאחר פרק זמן קצר (שעות עד ימים).
בכ20% מהכלבים הסובלים מאלרגיה למזון, מזון רפואי לא יהיה יעיל, מאחר ואותם כלבים רגישים לחומרים המשמרים שיש במזון, ולכן דיאטה בייתית מומלצת עבורם.
2. איבחון באמצעות סרולוגיה או הזרקה של אלרגנים אל העור. איבחונים אלו אינם דיאגנוסטים, מאחר והתוצאות המתקבלות אינן מהימנות מספיק.
3. היסטופתולוגיה. לא ניתן לאבחן באופן ודאי אלרגיה למזון באמצעות שיטה זו.

טיפולים נוספים מלבד מבחן המזון.
1. מניעת זיהומים מישניים ע"י חיידקים או שמרים, שגורמים לדלקות אוזניים ופיודרמה משנית בעור. יש לטפל האנטיביוטיקה מתאימה, שטיפות גוף עם שמפו רפואי מתאים, וטיפולי אוזניים.
2. מניעת גירוד – הקפדה על טיפול נגד פרעושים קבוע (עקיצות הפרעושים עשויות רק להחמיר את המצב).
                       אנטיהיטמינים
                       חומצות שומן חיוניות – תוספי תזונה המכילים חומצות שומן חיוניות יכולות לסייע באופן משמעותי, חשוב במקרה זה לשמור על סבלנות ועקביות, 8-12      שבועות של טיפול דרושים כדי לראות שינוי.
                       סטרואידים – יכולים להקל במידה ניכרת על הגירודים, במידה ואין זיהומים מישניים, יחד עם זאת ישנם מיקרים של אלרגיות למזון, בהם היעילות של השימוש בסטרואידים היא נמוכה. חשוב לזכור שישנם תופעות לוואי בשימוש בסטרואידים, וכאשר משתמשים בהם יש לעשות שימוש מושכל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.