ארנבים

האכלת ארנבים
ארנבת עם גורים בקןהאכלה נכונה של ארנבים הנה הדרך הבטוחה ביותר למנוע תחלואה בארנבים, מרבית הסיבות לתחלואה בקרב ארנבים המשמשים כחיות מחמד הנה הזנה לא נכונה. הארנב הנה חיה צמחונית שדורשת דיאטה של מזון עשיר בסיבים ובעל נפח גדול מאחר והוא משתמש במעי הגס שלו לצורך התססה של המזון עם מנת לעכל את המזון הצמחוני בצורה האופטימלית. ארנבים שחיים בטבע אוכלים כמעט באופן בלעדי רק עשבים, ולעתים שורשים.

מזון מסחרי שמשמש ארנבי מעבדה או ארנבי חווה (ארנבים שמגודלים למטרות מאכל) איננו מתאים לארנבי מחמד, מאחר ולארנבים אלו יש תוחלת חיים קצרה ומטרת המזון הזה הוא לגרום להם להוסיף משקל רב בזמן קצר. מזון הנמכר בחיות מחמד לארנבים מכיל אמנם את כמות הסיבים הנכונה (25% בערך), וכמות החלבון (17%) והשומן (1-2%) הרצויה, אבל אין בו את הנפח הרצוי, הנפח ביחס לערך התזונתי הוא נמוך, והנפח הוא דבר חשוב מאוד בארנבים מאחר והוא עוזר בתנועת מעיים תקינה ושחיקה של השניים (שני הארנב גדלות כל הזמן ואם אינן נשחקות ע"י לעיסה מרובה, השן גדלה עד כדי שהיא מפריעה ללעיסה תקינה או אפילו פוצעת חלקים אחרים בפה).
דיאטה מומלצת:

איטן (timothy hay)- עשב, עדיף שלא לתת אספסת מאחר וזו מכילה הרבה חלבון וסידן (שעלול לגרום לבעיות בריאותיות רבות), ניתן להאכיל באספסת רק גורים (עד גיל חצי שנה), ארנבות בהריון או מניקות. ירקות ירוקים – ברוקולי, כרוב, סלרי, עלי אנדיב,עלי סלק, עלים של גזר, כרוב ניצנים, עלי תרד, עלי חסה (עדיף עלים בצבע ירוק כהה ולא החסה הבהירה), פטרוזיליה, שמיר, כוסברה ושמיר. מהי הכמות הרצויה של עלים ירוקים ליום? – שתי כוסות דחוסות של עלים ירוקים לכל ק"ג של משקל גוף ליום.
"ממתקים" – ניתן לפנק את הארנבים בכמות של עד שתי כפות ליום. מה אפשר לתת? פירות, גזר, בטטה וגמבה.
מה לא לתת – למעשה כל מה שלא הוזכר, לא לתת מזון שעשיר בפחמימות (אורז, לחם, פסטה, קורנפלקס, עוגיות, עוגות ושאר ממתקים), לא מזון שעשיר בחלבון (קטניות, בשר, דגים, מוצרי חלב).
שתיה- עדיף לספק מים באמצעות בקבוקים ולא קערות, מאחר ולאלו יש נטיה להתלכלך. ארנב שותה בין 50 ל150 מ"ל לכל ק"ג של מק\שקל גוף במשך יממה (תלוי בתזונה). 

סביבת המגורים של הארנב
 הארנב מוחזק בכלוב, ניתן מקם את הכלוב בתוך מבנה או בחצר. הכלובים המסחריים המוצעים בחנויות לחיות מחמד בדר"כ קטנים מדי. מהו גודל רצוי? מאפשר לארנב לעמוד ולדלג 3 דילוגים מצד לצד. על הכלוב להיות עשוי מחומרים אותה הוא איננו יכול לכרסם (לא מעץ למשל), כלובים עם רצפת רשת עלולים לפצוע את רגלי הארנבים. על הכלוב לביות מאוורר, לא למקם את הכלוב במקום בו נושבת רוח חזקה על הכלוב, או שגשם ירד על הכלוב, המקום צריך להיות מוצל. הרצפה צריכה להיות עם מצע כלשהוא כדי לשמור על בריאות הרגל של הארנב – הכי טוב לשים קש, יש להחליף בתדירות גבוהה.
 מומלץ מאוד להוציא את הארנבים מחוץ לכלוב כדי שיבצעו פעילות גופנית, פעילות גופנית מקדמת את בריאותו הגופנית והנפשית של הארנב, עוזרת בהשתנה ומתן צואה באופן תקין, שומרת על בריאות מערכת העיכול. כאשר נותנים לארנב לשוטט באופן חופשי בבית יש להשגיח עליהם מאחר והם עלולים לכרסם חוטי חשמל, שטיחים ורהיטים. אם הארנב מוחזק באופן תמידי חופשי בבית, יש לבנות לו מקומות מסתור כאשר הוא מרגיש מפוחד (קופסאות הפוכות עם חור כניסה, צינורות רחבים).
גידול מספר ארנבים

ניתן לשכן ביחד מספר ארנבים, כל עוד יש מספיק מקום לכולם, יש להימנע מצפיפות, ניתן לשכן מספר נקבות יחדיו או בעלי חיים מעוקרים. כאשר מצרפים ארנב חדש, יש לשים לב מה קורה בתחילה בתקופת ההסתגלות מאחר ועלולים להיות ריבים שיגרמו לפצעים קשים. ניתן לשכן ארנבים עם מכרסמים אחרים, כאשר בדר"כ הארנבים יהיו הדומיננטיים ביותר. רצוי שלא לשכן ארנבים ושרקנים ביחד, מאחר והארנבים עלולים להיות נשאים שקטים של חיידק הבורדטלה שהוא מסוכן לשרקנים, כמו כן ארנבים יכולים להתנהג בבריונות כלפי שרקנים. אם יש כלבים או חתולים בבית יש לשים לב להתנהגות של בע"ח אלו כלפי הארנבים מאחר ואלו עלולים לפגוע בהם.
התנהגות מינית
 תקופת ההתרבות אצל הארנב המבוית אינה קבועה כמו אצל ארנב הבר, היא בדר"כ בתקופת האביב והקיץ אבל יכולה להיות גם במשך כל השנה.
התנהגות אצל זכרים: חיזור – עלול להתפרש כהתנהגות אגרסיבית, הזכר רודף אחרי הנקבה עד שזו נכנעת לו, הוא בדרך כלל מניף את זנבו מעלה והולך כך שהזנב נשאר מונף ככה, כאשר הוא מסתובב סביב הנקבה, הוא חוזר על פעולה זו מספר פעמים. התנהגות נוספת לזכר בעת החיזור היא השתנה על הנקבה, הוא למעשה משפריץ עליה סילון קצר של שתן, לעתים הוא עושה זאת תוך כדי קפיצה מעליה. התנהגות זאת לעתים נראית אצל נקבות שמוצקות ע"י זכרים או אצל זכר מבוגר שמנסה להניס זכר צעיר.
התנהגות מינית בנקבות: הארנבת שייכת לקבוצת בעלי חיים שאינן מבייצות באופן ספונטני, הביוץ מתרחש כתגובה למעשה ההזדווגות עצמו (ללא הזדווגות לא יהיה ביוץ), בעלי חיים אחרים עם מנגנון זה הם החתול, החמוס ומספר מינים אחרים של יונקים הניזונים מחרקים. הביוץ עצמו מתרחש בארנבת כעשר שעות לאחר ההזדווגות. כתגובה לניסיונות החיזור של הזכר, הנקבה תיישר את הגב, תשתטח ותרים את פלג הגוף האחורי כלפי מעלה. משך ההיריון בארנבת הנו 30-33 יום. כמות הצאצאים בשגר תלויה בגיל הארנבת (בהריון ראשון יהיו פחות צאצאים), בגזע (בגזעים קטנים יש פחות צאצאים בהמלטה). הארנבונים נולדים בדרך כלל ללא חיבור לשליה וללא קרומים שמכסים אותם, הם פעילים מאוד כבר מהרגע הראשון. הארנבת אוכלת את השליות .
התנהגות ארנבונים
 ארנבונים שוקלים בערך כ50 גרם בעת הלידה, הם שומעים מהיום השביעי, פותחים עיניים ביום העשירי, רגישות למגע, טמפרטורה וריח קיימת אצלם כבר מהלידה, כך שהם מזהים את אמם לפי ריח הצואה שלה, ומסוגלים למצוא בקלות את הפטמות. הארנבונים יונקים פעם אחת ביום, ובמשך שאר הזמן הם מכורבלים אחד עם השני על מנת למור על טמפרטורת גוף רצויה. מהיום השמיני הם מנסים לאכול דברים צמחיים שקן ההמלטה שלהם עשוי ממנו עד שכבר ביום ה12 הם מחסלים את הקן. במשך זמן זה הם אוכלים את צואת האם, פעולה חיונית שגורמת ליישוב המעי בחיידקים, מה שמסייע לפעילות עיכול תקינה. מהיום ה18 הארנבת מפסיקה להניק בהדרגה, ואחרי 24 יום הארנבונים ננטשים ואמורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.