הרעלת נוגדי-קרישה

הרעלת נוגדי קרישה היא אחת ההרעלות הנפוצות, משום שקבוצת חומרים אלו נמצאת בשימוש נרחב להדברת מכרסמים.

ישנם שני סוגי רעלים נוספים שמשמשים להדברת מכרסמים, ברומטלין (bromethalin) – שפועל על מערכת העצבים, וכולקלציפרול (cholecalciferol) – גורם לעודף סידן חמור במחזור הדם ולכישלון כליות בסופו של דבר, אבל שני סוגי רעלים אלו כמעט ואינם נמצאים בשימוש.

נוגדי הקרישה למעשה גורמים להפיכתו של ויטמין K, שנחוץ לפעילות התקינה של מערכת קרישת הדם, להיות לא פעיל, ובאופן זה לא נוצרים חלבוני קרישה חדשים.  ויטמין K הנו ויטמין שאין צורך לקבלו דרך המזון, הוא מיוצר באופן תמידי דרך חיידקים "טובים" במעי, נספג דרך המעי ומגיע אל מחזור הדם. כלבים (ביחוד כלבים גרגרנים) נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה יותר מאשר חתולים, מאחר ואלו יותר בררנים.

סימפטומים אופייניים: חולשה,חוסר תיאבון,קשיי נשימה (בעקבות אנמיה קשה או בעקבות הצטברות דם בבית החזה),שיעול דמי,הקאות דמיות,צליעה (דימום לתוך מפרקים), שלשול דמי, הופעה של שטפי דם גדולים (עור,עיניים,חלל הפה),שתן דמי, קולות לב מוחלשים (באוסקולטציה- בעקבות דימום אל כיס הלב).

אבחנות מבדלות נוספות (מעבר להרעלת רעל עכברים): DIC (קרישה תוך כלית מפושטת- יכולה להיגרם ממספר בעיות אחרות, כגון תגובה דלקתית כלל מערכתית או מכת חום), טרומבוציטופניה קשה (חוסר חמור בטסיות דם), המופיליה (מחלה גנטית) וכשל חמור בכבד.

בדיקות דם שצריך לבצע על מנת לאבחן את הבעיה/לשלול בעיות אחרות: ספירת דם+משטח (חובה), פאנל כימיה (רצוי) , בדיקת תפקודי קרישה PT (חובה) aPTT (רצוי). בנוסף רצוי לבצע צילומי רנטגן/אולטראסאונד זאת כדי לבדוק האם יש דימום לחללים אלו.

טיפול: מרגע שהסיבה לבעיה בקרישת הדם אובחנה כהרעלת נוגדי קרישה , יש לתת ויטמין K (בהתחלה בהזרקה תת-עורית, אח"כ יש להמשיך בכדורים), במידה והבעיה חריפה מאוד יש לתת עירוי פלזמה (מכילה נוגדי קרישה) או עירוי דם מלא. בעלי חיים שסובלים מקשיי נשימה חריפים זקוקים לחמצן, ויתכן לשאיבת דם שהצטבר בבית החזה ומגביל את הנשימה או לשאיבת דם מכיס הלב, חשוב לציין שדיקורים אלו נעשים רק במקרים קשים מאוד, מאחר ובבצוע הדיקור עצמו ישנה סכנה בגרימת דימומים נוספים.